Інститут законодавства Верховної Ради України

15 липня 2022 року в Інституті законодавства Верховної Ради України відбувся круглий стіл на тему «Законодавче забезпечення формування та реалізації державної політики України в умовах воєнного стану».

Відкриваючи захід, в.о. Керівника Інституту законодавства, доктор юридичних наук, професор Леся Савченко наголосила на важливості злагодженої й оперативної роботи всіх гілок влади в Україні в умовах правового режиму воєнного стану з метою ефективної протидії російській агресії, забезпечення обороноздатності держави, дотримання гарантій прав і свобод громадян. Доповідачка також поінформувала про діяльність Національної ради з відновлення України від наслідків війни, основним завданням якої є розроблення плану заходів з післявоєнного відновлення та розвитку України, зокрема охарактеризувала основні напрями роботи підгрупи «Парламентська реформа».

У рамках заходу відбулася презентація 4-томного видання Інституту законодавства, присвяченого висвітленню законодавчого забезпечення формування та реалізації державної політики України в умовах воєнного стану. Так, у першому томі розкрито особливості законодавчого регулювання державної політики, інституційні механізми її реалізації, а також правові гарантії забезпечення правопорядку в Україні. У другому томі видання проаналізовано галузевий та регіональний аспекти економічної безпеки, визначено ризики і виклики економічній безпеці та шляхи їх подолання, розкрито механізми стимулювання бізнесу й забезпечення фінансової стабільності в Україні. У третьому томі видання розглянуто соціогуманітарні та психологічні аспекти державотворення, охарактеризовано особливості законодавчого забезпечення та реалізації прав і свобод людини в умовах воєнного стану в Україні. У четвертому томі видання подається загальна характеристика юридичної відповідальності за воєнні злочини, розкрито особливості притягнення до відповідальності за воєнні злочини та злочини, суміжні із воєнними, виокремлено специфіку притягнення до відповідальності за скоєння воєнних злочинів за міжнародним гуманітарним правом та законодавством України.

Як відзначив у передмові до видання Голова Верховної Ради України, академік НАПрН України Руслан Стефанчук, спрямована на знищення української нації та її демократичної держави російська агресія стала найбільшим за роки незалежності випробуванням для всієї України, у тому числі Верховної Ради. Із метою підвищення оперативності управління Глава держави, Верховна Рада України, Уряд та інші органи публічної влади працюють у режимі роботи 24/7. При цьому парламенту належить особлива роль у забезпеченні правового режиму воєнного стану, формуванні коаліції держав на підтримку України. Загалом, наголосив Голова Верховної Ради, за період воєнного стану з 24 лютого лише до 1 травня 2022 року парламентом було розглянуто 130 питань порядку денного; прийнято 91 закон у цілому, у тому числі 13 у новій редакції, 23 законопроекти ухвалено в першому читанні. Для порівняння: за такий самий період 2021 року розглянуто 155 питань порядку денного, але прийнято 45 законів у цілому, з яких 2 у новій редакції. Така оперативна робота Верховної Ради України дала змогу забезпечити правові засади організації протидії агресору, недопустити економічної й гуманітарної катастрофи, сформувати коаліцію держав, які надають Україні військову й економічну допомогу, посилюють санкційний тиск на Російську Федерацію, працюють над виробленням міжнародно-правових механізмів притягнення до відповідальності політичного керівництва РФ та російських військових за воєнні злочини, вчинені в Україні.