Інститут законодавства Верховної Ради України

15 червня 2022 року на запрошення Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів співробітники Інституту законодавства Верховної Ради України Ірина Гуменюк та Тетяна Тєлькінєна у режимі відеоконференції взяли участь у слуханнях на тему: «Захист прав і свобод громадян України, які перебувають на території держав-членів ЄС та інших держав як тимчасово переміщені особи, внаслідок збройної агресії Російської Федерації».

Із вступним словом до учасників заходу звернулася Голова Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова, яка зазначила, що в організації слухань взяли участь п’ять комітетів Верховної Ради України. Актуальність теми, яка винесена на обговорення, підтверджується кількістю присутніх учасників – більше 150 осіб, серед яких: народні депутати України, представники міжнародних організацій, органів виконавчої влади, наукових установ, профспілок, громадських і правозахисних організацій, адвокатських об’єднань тощо.

Основна увага доповідачів була зосереджена на проблемах реалізації прав громадян України, які залишили територію країни через військову агресію РФ. Спосіб забезпечення прав таких осіб залежить від двох основних факторів: обраного або наданого механізму міжнародного (регіонального) правового захисту та країни перебування. Окремою проблемою, вирішення якої потребує багато зусиль, є захист громадян, які примусово були депортовані до країни-агресора.

Переважна більшість доповідачів висловлювала думку про доцільність використання системного підходу до проблем переміщених осіб, примусово депортованих громадян України та внутрішньо переміщених осіб, що допоможе скоординувати державну політику з питань міграції.

Учасники заходу звертали увагу на заходи запобігання порушенням прав громадян України, які тимчасово перебувають за кордоном, зокрема уникнення загроз торгівлі людьми, трудового або сексуального рабства.

Коло питань, що були обговорені на слуханнях, дозволило максимально повно визначити рівень проблем і сформувати пропозиції щодо їх вирішення.

Інститут законодавства надавав Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів інформаційно-аналітичні матеріали під час підготовки до заходу і пропозиції до рекомендацій комітетських слухань.