Інститут законодавства Верховної Ради України

8 червня 2022 року на запрошення Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів завідувачка сектору Інституту законодавства Верховної Ради України Ірина Гуменюк взяла участь у засіданні круглого столу на тему «Законодавче регулювання суспільних відносин щодо застосування праці іноземців в Україні».

Із вступним словом до учасників заходу звернулася Голова Комітету Галина Третьякова.

Із доповіддю про необхідність радикальних змін у правовому регулюванні порядку працевлаштування іноземців виступив народний депутат Ярослав Рущишин. На його думку, економічні або інші підстави для подальшого існування дозвільної системи працевлаштування іноземців в Україні відсутні. Для забезпечення процесу повоєнного відновлення мають бути суттєво змінені організаційно-правові принципи регулювання ринку праці.

Представники Державного центру зайнятості Юлія Жовтяк та Ірина Костяникова спростували тезу про забюрократизованість процесу оформлення дозволу на працевлаштування, відзначивши, що роботодавець подає лише чотири документи, один із яких – це фото майбутнього працівника. Фахівці вважають, що повна відмова від дозвільної системи несе ризики, у тому числі міграційні. Крім того, дохід, отриманий у 2021 році від видачі дозволів, склад 194 млн грн.

Народні депутати Михайло Цимбалюк та Анатолій Остапенко підтримали ідею лібералізації процесу працевлаштування, однак вказали необхідність гарантування безпекових заходів і дотримання вимог щодо професійної підготовки працівників-іноземців.

У виступах представників Міністерства економіки України, Державної інспекції праці, організацій роботодавців, представника СБУ та інших учасників заходу лунали пропозиції підтримати включений до Порядку денного урядовий законопроект № 5795 у першому читанні, із подальшим напрацюванням його положень до другого читання.

Під час дискусії учасники круглого столу визначили основні проблеми, які мають бути вирішені у процесі роботи над законопроектом.

Інститутом законодавством були надіслані інформаційно-аналітичні матеріали до круглого столу, в яких зазначені основні проблеми правового регулювання трудових відносин працівників-іноземців і містяться пропозиції до проекту рекомендацій, які планується ухвалити за результатами слухань у Комітеті.