Інститут законодавства Верховної Ради України

9 грудня 2021 року головний консультант відділу моніторингу законодавства Інституту законодавства, кандидат юридичних наук Геселев О. В. взяв участь у щорічних відкритих слуханнях у Комітеті Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності на тему: «Діяльність Державного бюро розслідувань, стан виконання покладених на Державне бюро розслідування завдань та додержання ним законодавства, прав і свобод громадянина».

Із вступним словом до учасників слухань звернувся Голова Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності Іонушас С. К., який акцентував увагу на необхідності посилення інституційної спроможності Державного бюро розслідування, підвищення ефективності його діяльності. На досягнення таких цілей мають бути спрямовані: зміна підслідності та розширення суб’єктів, щодо яких ДБР може здійснювати досудове розслідування, забезпечення належного функціонування та безпеки слідчих і працівників оперативних підрозділів ДБР, створення відокремлених територіальних підрозділів цього органу, врегулювання інших питань вдосконалення його роботи, передбачених, насамперед, у підготовленому Комітетом проєкті змін до Кримінального процесуального кодексу України та у прийнятому в першому читанні проєкті Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правових засад діяльності Державного бюро розслідувань» (реєстр. № 5305 від 26.03.2021), інших законодавчих актах.

Учасники заходу заслухали доповідь в. о. Директора Державного бюро розслідувань Сухачова О. О. «Інституційне утвердження Державного бюро розслідувань як ефективного правоохоронного органу», в якій висвітлено результати діяльності ДБР за 11 місяців 2021 року на основних напрямках, що відносяться до його компетенції.

Із доповідями також виступили: Голова підкомітету з питань кримінального процесуального законодавства та оперативно-розшукової діяльності Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності, народний депутат України Яцик Ю. Г.; Голова Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Кравченко С. І.; заступник Генерального прокурора Якубовський М. В.; Голова Консультативної місії Європейського Союзу в Україні Антті Юхані Хартікайнен; Голова Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань Яра О. С.; представники науково-дослідних установ та громадських організацій.

Під час слухань Геселевим О. В. зроблено доповідь на тему: «Оптимізація законодавчого регулювання діяльності Державного бюро розслідувань відповідно до покладених на нього завдань».

Учасники слухань обговорили необхідність законодавчого визначення поняття «правоохоронних органів», зміни підслідності ДБР, у тому числі щодо розслідування військових злочинів, забезпечення самостійного характеру функціонування оперативних підрозділів та експертних служб Державного бюро розслідувань, удосконалення його структури, а також проблеми підвищення результативності ДБР у розслідуванні кримінальних проваджень, інші актуальні питання покращення роботи цього державного органу, виконання визначених законом його завдань, забезпечення прав і свобод громадян.

У дискусії активну участь взяли заступники Голови Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності, народні депутати України Осадчук А. П., Павлюк М. В., Мамка Г. М., Голова підкомітету з питань діяльності органів прокуратури цього Комітету, народний депутат України Неклюдов В. М.

В. о. Директора Державного бюро розслідувань Сухачов О. О. відповів на запитання народних депутатів України, інших учасників слухань щодо проблемних питань діяльності ДБР та шляхів їх вирішення.

Із заключним словом виступив Голова Комітету з питань правоохоронної діяльності Верховної Ради України Іонушас С. К., який підвів підсумки обговорення та висловив пропозиції щодо формування Рекомендацій за результатами відкритих комітетських слухань. Рекомендації будуть надіслані відповідним державним органам та посадовим особам для розгляду і використання у роботі. Визначено, що кінцевою метою проведених слухань має стати утвердження Державного бюро розслідування як ефективного самостійного правоохоронного органу.