Інститут законодавства Верховної Ради України

9 листопада 2021 року на запрошення Голови Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності Іонушаса С. К. головний консультант відділу моніторингу законодавства Інституту законодавства Верховної Ради України, кандидат юридичних наук Геселев О. В. взяв участь у роботі круглого столу на тему «Проблемні питання законодавчого врегулювання обігу цивільної зброї в Україні».

У засіданні взяли участь Заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності Павлюк М.В., Голова підкомітету з питань організації охорони громадської безпеки і порядку цього Комітету Дануца О. А., Голова підкомітету з питань діяльності органів юстиції, органів виконання покарань та пробації Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Фріс І. П., заступник Міністра внутрішніх справ України Драп’ятий Б. В., представники Національної поліції України, Офісу Генерального прокурора, Служби безпеки України, Міністерства оборони України, Ради національної безпеки і оборони України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, різних науково-дослідних установ, вищих навчальних закладів, а також громадських організацій, пов’язаних із стрілецьким спортом, мисливством та охоронною діяльністю.

Із вступним словом до учасників круглого столу звернувся Голова Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності Іонушас С. К., який акцентував увагу на необхідності врегулювання всього комплексу питань обігу цивільної зброї в Україні виключно на законодавчому рівні, підкресливши, що на сьогодні обіг цивільної вогнепальної зброї законодавчо врегульовано спеціальними законами у всіх країнах Європи та у більшості пострадянських країн. Україна – єдина держава в Європі, в якій відсутнє таке регулювання на законодавчому рівні. У зв’язку з цим вкрай актуальне значення має подальше вдосконалення та прийняття розроблених Комітетом проєктів Закону «Про право на цивільну вогнепальну зброю (реєстр. № 5708) та альтернативного йому «Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю» (реєстр. № 5708-1).

На необхідності прийняття цих законів та вирішення існуючих колізій наполягали представники їх авторських колективів – Голова підкомітету з питань діяльності органів юстиції, органів виконання покарань та пробації Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Фріс І. П. та голова наглядової ради ВГО «Українська асоціація власників зброї» Учайкін Г. М.

В обговоренні активну участь взяли представники Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Служби безпеки України, Ради національної безпеки і оборони України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, науково-дослідних установ та громадських організацій.

Серед проблемних питань правового регулювання обігу цивільної зброї в Україні, які обговорювалися учасниками круглого столу, – право фізичних та юридичних осіб на придбання, володіння, зберігання, носіння та збут цивільної вогнепальної зброї, у тому числі короткоствольної нарізної зброї, правові підстави та суб’єкти ведення Єдиного реєстру цивільної вогнепальної зброї, внесення змін до чинного законодавства, яке регулює умови застосування вогнепальної зброї під час самозахисту та необхідної оборони тощо.

За результатами дискусії Головою підкомітету з питань організації охорони громадської безпеки і порядку Дануцою О. А. надано відповіді на поставлені питання і висловлені під час обговорення зауваження та пропозиції.

Підсумки круглого столу підвів Голова Комітету з питань правоохоронної діяльності Верховної Ради України Іонушас С. К., який сформулював пропозиції щодо основних концептуальних положень законодавчого врегулювання обігу цивільної зброї в Україні, констатував необхідність подальшої роботи над законопроєктами, у тому числі можливість розробки та прийняття єдиного закону у вказаній сфері.