Інститут законодавства Верховної Ради України

8 грудня 2020 року в Інституті законодавства Верховної Ради України, у співпраці з Делегацією Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні, вшосте відбулося онлайн-відкриття «навчального курсу» із міжнародного гуманітарного права для народних депутатів України та їхніх помічників- консультантів, співробітників секретаріатів парламентських комітетів і фракцій, підрозділів Апарату Верховної Ради України, учасників Програми стажування в Апараті Верховної Ради України.

Із вступним словом виступив в.о. директора Інституту законодавства, член- кореспондент НАН України, Надзвичайний та Повноважний Посол України Євген Бершеда, який відзначив важливість міжнародного досвіду залучення парламенту до розв’язання проблем, пов’язаних із збройними конфліктами. Адже насамперед парламент відповідає за імплементацію норм міжнародного права до національного законодавства та ратифікацію договорів. Поряд із цим, реалізовуючи наглядову функцію, парламент має повноваження щодо забезпечення застосування законів відповідно до міжнародних стандартів, прагнучи захистити найвразливіших громадян, які постраждали від збройного конфлікту.

Керівник з операційної діяльності Делегації МКЧХ в Україні Анжелік Аперу наголосила на важливій ролі парламенту в реалізації зобов’язань держави за міжнародним правом загалом та міжнародним гуманітарним правом зокрема. Ця галузь права є особливо актуальною для України, з огляду на гуманітарні  наслідки збройного конфлікту, а МКЧХ є однією з гуманітарних організацій, яка працює в Україні з 2014 року. Вона подякувала Інституту законодавства за тривалу співпрацю та організацію навчання в умовах пандемії.

Чотириденна програма «навчального курсу» охоплює теми, засвоєння яких має для законотворців як теоретичне, так і прикладне значення. Поряд з традиційною тематикою (предмет, юридична природа та сфера застосування норм міжнародного гуманітарного права, його джерела та суб’єкти, види збройних конфліктів, ведення військових дій, особливості використання різних видів зброї), слухачів очікують доповіді, присвячені правовому регулюванню й забезпеченню захисту цивільного населення, яке перебуває на тимчасово непідконтрольній території; статусу та режиму захисту військовополонених, інтернованих цивільних осіб та осіб, чия свобода обмежена у зв’язку зі збройним конфліктом; зобов’язанням держав щодо зниклих безвісти, загиблих осіб, прав родичів на отримання про них відомостей тощо. Крім того, значну увагу буде приділено розгляду проблем притягнення до відповідальності за порушення норм міжнародного гуманітарного права, діяльності спеціальних міжнародних військових трибуналів ad hoc та Міжнародного кримінального суду.

У ході навчального курсу перед слухачами виступлять провідні науковці Інституту законодавства, посадові особи Міжнародного Комітету Червоного Хреста, викладачі Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка та інші фахівці.