Інститут законодавства Верховної Ради України

За дорученням Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова Інститутом законодавства на початку 2020 року узагальнено пропозиції щодо питань, які потребують законодавчого врегулювання, подані парламентськими комітетами і Кабінетом Міністрів України, та підготовлено проект Плану законопроектних робіт відповідно до єдиної стратегії державної правової політики, з урахуванням також пропозицій Інституту законодавства.

Новий вимір планування законодавчої діяльності Верховної Ради України

Забезпечуючи аналітично-інформаційний супровід діяльності парламенту, Інститут законодавства Верховної Ради України бере активну участь у плануванні законопроектних робіт.

Із кінця 2019 року Інститутом велася робота по розробці проекту такого поточного Плану відповідно до Указів Президента України «Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року» № 722/2019 від 30.09.2019 р., «Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави» № 837/2019 від 08.11.2019 р., Угоди про асоціацію з ЄС та Рекомендацій щодо внутрішньої реформи і підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України (постанова Верховної Ради України № 1035-VІІІ від 17.03.2016 р.). Пропозиції опрацьовувалися Інститутом законодавства у тісній співпраці з Комітетом Верховної Ради України з питань правової політики.

За дорученням Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова Інститутом законодавства на початку січня 2020 року узагальнено пропозиції щодо питань, які потребують законодавчого врегулювання, подані парламентськими комітетами і Кабінетом Міністрів України, та підготовлено проект Плану законопроектних робіт відповідно до єдиної стратегії державної правової політики, з урахуванням також пропозицій Інституту законодавства.

Метою згаданого Плану є окреслення пріоритетних напрямів розвитку законодавства, забезпечення ефективної роботи парламенту на засадах правової визначеності її діяльності, системності і послідовності забезпечення реалізації державної політики. Як наголосив на засіданні Погоджувальної ради депутатських фракцій (депутатських груп) у Верховній Раді України 3 лютого 2020 року Дмитро Разумков, «ми переходимо до нового формату роботи Верховної Ради України. Це дасть змогу, дійсно, працювати планово, працювати, розуміючи, що, за чим, навіщо і коли буде приймати Верховна Рада України».

Проект Плану передбачає розробку й ухвалення понад 700 законопроектів, що розподілені за предметами відання Комітетів Верховної Ради України, із зазначенням назв, мети розробки, предмета правового регулювання, обґрунтування необхідності їх розроблення, очікуваних правових та інших наслідків їх прийняття як законів, відповідальних за розроблення (подання), а також орієнтовних термінів внесення на розгляд парламенту.

Результати такої роботи Інституту законодавства схвально оцінені на засіданнях Погоджувальної ради депутатських фракцій (депутатських груп) у Верховній Раді України1.

Перший заступник Голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук постійно підкреслює значимість планування законопроектних робіт та висловлює вдячність усім суб’єктам, які залучилися до цього процесу, звертаючи увагу на виділення у Плані блоків законопроектів: інституційних (фундаментальних, основних) і додаткових, урядових і депутатських; внесення змін до Конституції України, кодифікацію (рекодифікацію); а також на необхідність «очищення законодавчого поля».

Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Андрій Костін теж відзначив «велику роботу Інституту законодавства» у підготовці Плану і надіслав Інституту законодавства подяку, в якій високо оцінив професіоналізм і компетентність співробітників: «У форматі постійної та ефективної взаємодії з Комітетом Інститут надає дієву допомогу у сфері науково-правового забезпечення законодавчої діяльності, яка відзначається ініціативами, зокрема, щодо оптимізації законодавчого процесу, забезпечення його прогнозованості та спрямованості на пріоритети суспільного розвитку».